Reddit hisseleri hızlı başladı: İlk günden yüzde 48 artış

Sosyal medya platformu Reddit’in hisseleri, New York’taki ilk işlem gününde hızlı yükseliş ile başladı. Yüzde 48 artışla kapatan Reddit gelecek vaat eden fakat zarar eden şirketlerin ilk halka arzlarına ilişkin yatırımcı iştahının geri dönebileceğinin sinyalini verdi.

2005’te piyasaya sürülmesinden bu yana yıllık kar sağlayamayan Reddit, içeriğini yapay zeka (AI) programları için eğitim alanı olarak konumlandırarak yatırımcıların dikkatini çekti. Reuters’ın aktardığın göre Reddit geçen ay Google ile yılda yaklaşık 60 milyon dolar değerinde bir veri lisanslama anlaşması yaptı.

Reddit, gelirinin büyük çoğunluğu için hala reklamcılığa güveniyor ancak halka arz pazarlama roadshow’unda yapay zekayı bir büyüme alanı olarak lanse etti. Öte yandan geçen hafta ABD Federal Ticaret Komisyonu’nun yapay zeka veri lisanslama anlaşmalarını incelediğini bildirdi.

Reddit Operasyon Direktörü Jen Wong, “Özünde biz büyüyen bir şirketiz. Misyonumuza ulaşmak, kullanıcıları ve topluluğu büyütmek istediğimiz anlamına geliyor” ifadelerini kullandı.

50 DOLARIN ÜZERİNE TIRMANDI

San Francisco merkezli sosyal medya platformunun hisseleri, halka arzda şirketin belirtilen fiyat aralığının en iyisi olan 34 dolardan fiyatlandıktan sonra Perşembe günü New York Menkul Kıymetler Borsası’nda 47 dolardan açıldı. 50,44 dolardan işlem gördü.

Halka arz, Reddit’e 6,4 milyar dolar değer biçti ve şirket ve satış hissedarları 748 milyon dolar topladı. Reddit, 2021 yılında özel bir bağış toplama turunda 10 milyar dolar değerindeydi ve güçlü borsa alımı, şirketin halka arzı başlatmak için değerleme beklentilerini çok fazla frenlemesi gerekmeyebileceğini gösterdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x