Evi ve arsası olanlar dikkat. Sakın bu hatayı yapmayın

Emlak sektörün gayrimenkulün değer artışı vergisi beyanı için son tarihi açıklandı. Uzmanlar, vergi ödemelerini geciktirmemeleri konusunda vatandaşları uyardı.

Emlak uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, bu yıl Türkiye genelinde gayrimenkul sektöründe tam olarak 2 milyon 949 bin 437 satış işleminin gerçekleştiğini duyurdu.

Emlak uzmanı gayrimenkul alım satım işlemlerinin ticari kazanç hükümleri kapsamında olmadığı durumlarda, değer artışı kazancı hükümlerine tabi olduğunun altını çizerek vatandaşların vergi yükümlülüklerini doğru ve zamanında yerine getirmeleri konusunun büyük önem taşıdığını belirtti.

Özelmacıklı, konuyla ilgili değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:

Gayrimenkullerin iktisap tarihinden başlayarak 5 yıl içerisinde elden çıkarılmasından doğan kazançlar, değer artışı kazancı kapsamında değerlendiriliyor.

Bu vergi mevzuatının gayrimenkul alım satımıyla ilgilenen vatandaşlar ve şirketler için hayati öneme sahip olduğunu belirten Özelmacıklı, konuyla ilgili şu uyarıları yaptı.

“Elden çıkarmadan kasıt, gayrimenkulün satılması, devredilmesi, temlik edilmesi, trampa işlemine konu edilmesi, takas edilmesi, kamulaştırılması veya ticaret şirketlerine sermaye olarak konulmasıdır.

Gayrimenkullerin elden çıkarılmasından kaynaklanan değer artışı kazancının, 2023 takvim yılı için 55 bin TL’si gelir vergisinden istisnadır.

Ancak, elde edilen değer artışı kazancının net miktarının bu istisna sınırını aşması durumunda, beyan edilmesi gereken yıllık gelir vergisi beyannamesi 1 Nisan 2024 tarihine kadar verilmelidir”

BU İKİ TARİHE DİKKAT!

Özelmacıklı, “Hesaplanan gelir vergisinin birinci taksiti, damga vergisi ile birlikte 1 Nisan 2024, ikinci taksiti ise 31 Temmuz 2024 tarihine kadar ödenmesi gerekiyor” dedi.

Değer artışı kazancı vergisinin hesaplanması ve beyanname verilmesi için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın Hazır Beyan sayfasının kullanılabildiğini belirten Özelmacıklı, ayrıca şu ifadeleri kullandı:

Öncelikle değer artış kazancında vergilendirilecek kazancı hesaplamak gerekiyor.

Elden çıkarma bedeli, elden çıkarılan mal ve hakların maliyet bedeli ile, elden çıkarma dolayısıyla yapılan ve satıcının üzerinde kalan giderler ile ödenen vergi ve harçların çıkarılmasıyla bulunuyor.

Mal ve hakların elden çıkarılmasında iktisap bedeli, elden çıkarıldığı ay hariç olmak üzere Türkiye İstatistik Kurumu tarafından belirlenen Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) artış oranında artırılarak belirlenir. Endeksleme için artış oranının yüzde 10 veya üzerinde olması gerekmektedir.

İvazsız olarak iktisap edilmiş taşınmazların elden çıkarılmasından doğan kazancın vergilendirilmediğini ifade eden Özelmacıklı, şu ifadeleri kullandı:

Özellikle intikal yoluyla elde edilen taşınmazların elden çıkarılması ve sahibi tarafından inşa edilen veya kat karşılığı verilen gayrimenkuller bu kapsama giriyor.

Buna ek olarak, tapuya tescilden önce sahibi tarafından kullanılan taşınmazların fiili kullanım süresi 5 yılı aşıyorsa, bunlar da vergilendirilmiyor.

Toplu Konut İdaresi ve kooperatiflerin durumunda ise tahsis belgeleri, faturalar gibi belgeler fiili kullanım tarihleri için referans alınıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x