ABD Dışişleri Bakanı Blinken, İsrail’de Başbakan Netanyahu ile görüştü

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail’in Gazze’ye saldırılarının başladığı Ekim 2023’ten bu yana yaptığı altıncı Orta Doğu turu kapsamında bugün İsrail’in Tel Aviv kentine geldi. Blinken, burada Başbakan Benjamin Netanyahu ile bir görüşme yaptı.

İsrail Başbakanlık Ofisi’nin sosyal medya platformu X (eski adıyla Twitter) hesabı üzerinden yapılan açıklamada, “Başbakan Benjamin Netanyahu, Tel Aviv’deki Kirya’da ABD Dışişleri Bakanı Blinken ile özel bir görüşme gerçekleştiriyor. Daha sonra Savaş Kabinesi üyeleriyle genişletilmiş bir görüşme de yapılacak” ifadeleri kullanıldı.

Blinken’in Netanyahu ile görüşmesi, Tel Aviv ile Hamas arasında dolaylı olarak yürütülen rehine takası ve ateşkes müzakerelerinin gündemde olduğu dönemde gerçekleşiyor. Blinken, perşembe günü Suudi Arabistan’ı, dün de Mısır’ı ziyaret etmişti.

MISIR DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan dün yapılan yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Blinken’ın, Kahire’de Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Katar Dışişleri Bakanı Muhammed bin Abdurrahman, Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Uluslararası İşbirliği İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Rim el-Haşimi’nin yanı sıra Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) İcra Komitesi Genel Sekreteri Hüseyin eş-Şeyh ile bir araya geldiği bildirildi.

AA’nın aktardığına göre, görüşmede, Gazze’deki kriz ve ateşkes için yürütülen çalışmalar ele alınırken, Filistin meselesinin tasfiyesine ya da Filistinlilerin göçe zorlanmasına yönelik girişimler ile Refah’a saldırının reddedildiği vurgulandı. Görüşmede ayrıca iki devletli çözümün ve Filistin devletinin kurulmasının kaçınılmaz olduğu belirtildi.

Bakanlar, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’a Gazze’de ateşkese varılması, sonra da iki devletli formül üzerinden siyasi çözümü hedefleyen somut eylemler aşamasına geçilmesi gerektiğini anlattı. Toplantıda, Gazze’deki insani krizin çözümüne yönelik somut ve koordineli adımların belirlenmesi amacıyla gelecek günlerde katılımcı ülkelerden uzmanların iştirakiyle acilen bir toplantı yapılması kararlaştırıldı.

BMGK’DE BUGÜN ABD’NİN ‘ATEŞKES’ TASLAĞI OYLANACAK

ABD’nin Gazze’de tüm rehinelerin serbest bırakılmasıyla bağlantılı olarak acilen ateşkes sağlanması talep edilen karar tasarısı, bugün oylamaya sunulacak. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde (BMGK) sabah saatlerinde yapılması planlanan oylamada, ABD’nin bir süredir müzakereye açtığı karar tasarısı görüşülecek.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, sağlanacak ateşkesin sürdürülebilir ateşkese çevrilmesinin önemine işaret edilen tasarıda, ‘Hamas ve diğer terörist ve aşırıcı grupların Filistin halkını temsil etmediği’ ve Hamas’ın ‘bazı üye ülkelerce terör örgütü ilan edildiğine’ dikkat çekiliyor. Gazze’nin 1967’de işgal edilen toprakların bir parçası olduğu vurgulanan karar tasarısında, iki devletli çözüme destek veriliyor.

Karar tasarısında, “Tüm taraflarda sivilleri korumak için acil ve sürdürülebilir bir ateşkesin sağlanması, gerekli insani yardımın sevkiyatı, çekilen acının azaltılması ve söz konusu ateşkesin geri kalan tüm esirlerin serbest bırakılmasıyla birlikte sağlanması önem taşıyor” denildi. Söz konusu ateşkesin çatışmaları daha sürdürülebilir bir şekilde durdurmak için koşulların yaratılması bakımından fırsat olarak görülmesi gerektiği kaydedilen karar tasarısında, bu yönde diplomatik çabaların artırılması talep ediliyor. Tüm taraflara uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuka uyma çağrısı yapılan tasarıda, siviller ve sivil altyapının korunması ile insani yardım erişiminin sağlanması isteniyor.

Gazze’de sivil halkın zorla yerinden edilmesine karşı çıkılan tasarıda, bunun uluslararası hukuk, uluslararası insancıl ve insan hakları hukukunu ihlal edeceği ifade ediliyor.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x